akcja-otwieramy

Akcja „OtwieraMY”

Zakaz prowadzenia niektórych działalności jest wciąż przedłużany mocą Rozporządzeń Rady Ministrów. Właściciele restauracji, klubów, czy siłowni nadal nie wiedzą kiedy dotychczasowe obostrzenia zostaną zdjęte, ponosząc straty finansowe.

Akcja „OtwieraMY”, ma na celu otwarcie tych miejsc, w których prowadzenie działalności jest obecnie zakazane przez Rozporządzenie. Dużym echem odbiło się w tym temacie również orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 27 października 2020 r. II SA/Op 219/20.

Dotyczyło ono fryzjera, który wbrew nakazowi, otworzył swój zakład i obsłużył klienta, za co został ukarany karą finansową. W rzeczonym wyroku WSA uchylił decyzje Sanepidu o nałożeniu kary finansowej na Fryzjera.

Odchodząc od tematu wspomnianego wyroku, poniżej przeczytacie o tym, jakie skutki mogą wiązać się z ewentualną kontrolą miejsc które zostały otwarte pomimo zakazu, jak zachować się podczas kontroli, jak się odwołać i jakich obowiązków należy dopełnić.

Osoba, która naruszy dotychczas obowiązujący zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w związku z Rozporządzeniem, może zostać ukarana mandatem, a także karą administracyjną.

Jeśli ukarany nie zgadza się z wypisanym mandatem, może odmówić jego przyjęcia. W tym wypadku policjant skieruje wniosek o ukaranie do Sądu, od którego można się odwołać. Przyjęcie Mandatu oznacza rezygnację z możliwości odwołania się.

Natomiast w przypadku kary administracyjnej – nie ma możliwości odmowy jej przyjęcia. Kara ta ma rygor natychmiastowej wykonalności. W takiej sytuacji ukaranemu przysługuje odwołanie do Wojewódzkiego Sanepidu, a w dalszej kolejności do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Podczas kontroli, przede wszystkim należy zachować spokój i w żaden sposób nie prowokować osób kontrolujących. Jeżeli zostaniemy wylegitymowani należy okazać funkcjonariuszowi policji lub inspektorowi sanepidu dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający naszą tożsamość. Osoba kontrolująca powinna podać podstawę prawną kontroli oraz podać nam swoje imię i nazwisko oraz stopień lub funkcję.

Jeżeli zdecydujesz się dołączyć do akcji „otwieraMy” i planujesz otworzyć swoją działalność, pamiętaj o tym, aby zachować reżim sanitarny, dystans społeczny, dostęp do środków dezynfekcji oraz przestrzegać obowiązku zakrywania nosa i ust.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *