brexit cz.1

Brexit cz. 1 – Podróże

Kiedy w marcu 2020 roku świat obiegła informacja o koronawirusie, prawie wszystkie media zwróciły się w kierunku tego tematu. Od tamtej pory przestano poruszać temat Brexitu, o którym było bardzo głośno w styczniu tego roku. UK z Unii Europejskiej oficjalnie odłączyła się 31 stycznia 2020 roku (data ta była wielokrotnie przesuwana). Od 1 lutego 2020 roku Wielka Brytania nie należy już do Unii Europejskiej.

Po ogłoszeniu ostatecznej daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, ustalono okres przejściowy. Jest to czas, w którym Wielka Brytania ma być traktowana w dalszym ciągu jak każdy inny kraj UE. Okres ten zakończy się 31 grudnia 2020 roku, czyli za niecały miesiąc.

Okres przejściowy spełnia dwie zasadnicze funkcje. Po pierwsze, jest to czas, w którym Unia Europejska wraz z Wielką Brytanią wypracowuje warunki wyjścia. Po drugie, w tym okresie, zarówno obywatele UK jak i obywatele innych Państw przygotowują się na nadchodzące zmiany w prawie.

Niewątpliwie wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oznacza duże zmiany zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. Czy ustalono już jakiekolwiek propozycje i procedury nowych postępowań? Co z podróżowaniem do UK?  Czy konieczna będzie wiza? Jakie zmiany czekają na przedsiębiorców?

W tym poście chcę bliżej przyjrzeć się temu, co Brexit oznacza dla osób podróżujących do Wielkiej Brytanii i jakie zmiany szykują się w tym zakresie.

Kolejne wpisy będą dotyczyły sytuacji prawnej pracowników i przedsiębiorców działąjących na terenie UK, firm transportowych, a także Polaków planujących studia lub dłuższy pobyt w Wielkiej Brytanii.

Kontrole graniczne

Według oficjalnych danych rządu Wielkiej Brytanii ponad 30 milionów ludzi podróżuje co roku do tego kraju (w tym roku liczba ta będzie zdecydowanie mniejsza ze względu na pandemię). Podróżujący, a w szczególności obywatele UE, przyzwyczajeni są do określonych procedur przy przekraczaniu granicy Wielkiej Brytanii. Wkrótce jednak, zasady te znacząco się zmienią.

Do tej pory, przyjeżdżając do Wielkiej Brytanii wystarczyło okazać ważny dowód osobisty lub paszport. Od 01 października 2021 r dokumentem uprawniającym nas do wjazdu na teren UK będzie już tylko paszport. Obywatele UE którzy zechcą wjechać do Wielkiej Brytanii na dłużej niż 6 miesięcy, będą musieli posiadać wizy.

Wyjątki przewidziane zostały dla:

  • posiadających settled status lub pre-settled status (czyli status osiedlonego lub wstępnie osiedlonego);
  • pracowników przygranicznych;
  • osób będących Health Visitors opieki zdrowotnej S2 (lekarze, pielęgniarki lub pracownicy służby zdrowia odpowiadający za zdrowie najmłodszych członków angielskich rodzin);
  • Szwajcarskich dostawców usług.

Te osoby, będą mogły korzystać ze swojej ID card (dowodu osobistego) aż do 31 grudnia 2025 roku. Oczywiście niezbędny będzie dokument potwierdzający, że posiadamy status osiedleńca, jesteśmy pracownikami przygranicznymi itd.

Prawo jazdy i ubezpieczenie pojazdu

Osoby posiadające prawo jazdy z innych krajów UE, w dalszym ciągu nie będą musiały posiadać specjalnego międzynarodowego prawa jazdy. Oznacza to, że wystarczy nam nasze polskie prawo jazdy i odrobina wiedzy jak poruszać się po lewej stronie jezdni.

Jeżeli nasz samochód jest ubezpieczony w Polsce, ubezpieczenie jest ważne również w Wielkiej Brytanii. W związku z tym, nie będzie konieczne posiadanie zielonej karty ubezpieczeniowej (dokumentu potwierdzającego, że właściciel posiada ważne ubezpieczenie OC pojazdu w Polsce).

Źródła
  1. www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-after-brexit
  2. www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-from-1-january-2021
  3. www.gov.pl/web/wielkabrytania/najczesciej-zadawane-pytania
  4. www.ec.europa.eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *